Warning: fopen(../../../themes.bin): failed to open stream: No such file or directory in /www/spisz_www/www/site.inc on line 85

Warning: fseek() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/spisz_www/www/site.inc on line 85
Tatry, Spisz i Podhale - <br /> <b>Warning</b>: fread() expects parameter 1 to be resource, boolean given in <b>/www/spisz_www/www/site.inc</b> on line <b>87</b><br />
Tatry, Spisz i Podhaleserwis wspiera:
zakład instalacji
grzewczych "U Kazka"
----------------------
 archiwum halnego i rumcajsa mapa serwisu ( 1073401 )   last update: long ago ;)

Warning: fseek() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/spisz_www/www/site.inc on line 116
 Turystyka, noclegi / Aktualności / Wspinaczka / Region / Tatry / Galeria 
----------------------

Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/spisz_www/www/site.inc on line 115

Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/spisz_www/www/site.inc on line 116

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/spisz_www/www/site.inc on line 118

Nazwy jurgowskie w Tatrach Jaworzyńskich
wg Jana Plucińskiego

Tatry Jaworzyńskie to część Tatr, która niegdyś wchodziła w skład Dóbr Jaworzyńskich: z Tatr Wysokich Dolina Białej Wody i Dolina Jaworowa z odnogami i otoczeniem, a z Tatr Bielskich ich zach. połać. Dawna gmina Jurgów obejmowała Tatry Jaworzyńskie i na ich obszarze byli to głównie jurgowianie, którzy od dawna uprawiali pasterstwo, myślistwo i pracowali w lesie. Toteż nazwy geograficzne w Tatrach Jaworzyńskich są w znacznej części albo wprost ludowego pochodzenia jurgowskiego, albo nawiązują do tej dawnej działalności jurgowian.

Ograniczając się tu do nazw geograficznych, które wywodzą się z jurgowskich nazw osobowych, mamy na tym terenie następujące:

Z tych nazw w Tatrach Jaworzyńskich nie wszystkie są wprost pochodzenia ludowego, choć oparte są na jurgowskich ludowych nazwiskach, przydomkach czy imionach.

 :

 :

Wycinek z mapy Tadeusza Zwolińskiego
wykonanej w 1948 r.


 
 
Widok z Jurgowa na Tatry w kierunku południowym

 :

 :Anna i Sebastian Michaliczkowie
/fot. 21 maja 1917 roku/
(nasi dziadkowie i pradziadkowie, którzy są inspiracją tej strony)

 :

 :

Nazwy polan między Jurgowem a Podspadami
wg Jana Plucińskiego

Leżący w Czechosłowacji obszar ciągnący się od obecnych pd. granic Jurgowa i zarazem granicy państwowej ku pd. do podnóża Tatr, aż do I wojny światowej wchodził w skład gminy i parafii Jurgów. Od zachodu obszar ten jest ograniczony rzeką Białką (na tym odcinku stanowiącą granicę państwową), a od wschodu grzbietem Magury Spiskiej.

Cały ten obszar, pomijając miejscowości Podspady i Jaworzyna Spiska, jest zasadniczo leśny z licznymi polanami. Jego zachodnią połać (między Jaworowym Potokiem a Białką) tworzy rozległy ale stosunkowo płaski Chowańców Wierch, a Wschodnia połać (na wsch. od Jaworowego Potoku), to zach. stoki Magury Spiskiej.

Opisany powyżej obszar wchodził w skład Dóbr Jaworzyńskich, należących w latach 1589-1856 do baronów Horváthów Palocsayów, w 1856-1879 do baronów Salamonów, w 1879-1936 do księcia Christiana Hohenlohego i jego spadkobiercy, a potem do państwa czechosłowackiego. Polany tego obszaru były od dawna w posiadaniu i użytkowaniu głównie jurgowian, którym właściciele Dóbr Jaworzyńskich siłą zabrali te polany w 1875 r. Jurgowianie też od bardzo dawna stanowili jedyną lub główną siłę roboczą w lasach tego obszaru, a po 1875 r. dzierżawili tu wiele polan.

Wszystko to wpłynęło na nazewnictwo geograficzne tego obszaru i ma ono liczne powiązania z jurgowskim nazewnictwem osobowym, dlatego też podaję wykaz alfabetyczny starych nazw ludowych wszystkich polan tego obszaru. Przy nazwach tych polan podaję ich dawnych jurgowskich właścicieli i użytkowników, a przy kilku polanach zaznaczam, że właścicielami czy użytkownikami byli dawniej rzepiszczanie.

 


strona jest częścią serwisu Tatry, Spisz i Podhale